PostHeaderIcon З МАСЛЯНОЮ ВАС!

Центр розвитку дитини “ІНДИГО” запрошує на святкування МАСЛЯНИ, яке відбудеться 15 березня 2013 року о 17-00 в приміщенні актової зали СШ №152. В програмі свята: лялькова вистава “Ярмарок”, привітання від дітей та млинці! Вхід вільний для вихованців Центру “ІНДИГО”!

А чи знаєти Ви про традиції Масляної?

Сім днів міста та села дзвеніли дзвонами, співали гармошками та горіли яскравим вбранням. Люди проводжали тривалу зиму та зустрічали довгоочікувану весну. Торгові ряди на ярмарку ламалися від різної смакоти. Пузаті самовари з чаєм, горіхи, медові пряники, та не звичайні, а з написами: “Кого люблю – тому дарую”, або “ Від милого подарунок – дорожче золота”. Та найголовніший гостинець  – це  млинець – символ сонця. Такий же круглий та гарячий. З пилу з жару подають його на стіл. З маслом, з варенням, зі сметаною, з ікрою, з грибами чи осетриною – вибирай на свій смак. Саме так святкували наші прадіди свято Масляної!

Масляна для нас – як карнавал для італійців

, тим більше,   що і зміст свята один: адже перекладається з італійської “карнавал” як “яловичина – прощавай”, а Масляна, що передує Великому Посту, вдавнину називалася “м`ясопустом”, тому що в цей тиждень заборонялося їсти м”ясо. Масляна (сирний тиждень) святкується за 7 тижнів до Паски і припадає в цьому році на середину березня.  Кожен день Масляної має свою назву, за кожним  закріплені свої обряди та правила поведінки: понеділок – «зустріч», вівторок – «загравання», середа – «лакомка», «розгул», четвер – «розгуляй – четверток», «широкий», п`ятниця – «тещині вечори», субота – “цілувальник”, неділя – «прощена неділя».

В понеділок молодь робила з соломи жіночу фігуру – Масляну, одягала її в дівочий наряд, каталася з нею на санях.  У вівторок віддавалось особливе  місце парам, які цього року одружилися.  Середа – “розгул” мала головною метою підштовхування до одруження. Як правило, з середи до катання з гір та на конях підключалися і нежонаті. Взагалі катання на кінних трійках наввипередки, з піснями і гармошкою, з жартами – типова забава Масляної, в якій не брали участі тільки немовлята та літні люди, що і з хати вийти не могли. Цілий ряд звичаїв був спрямований на заохочення до одруження, сприяння молоді знайти собі пару.   Найголовніша подія Масляної, пов`язана з подружніми парами, – це відвідини тещі зятем, для якого вона пекла млинці і влаштовувала справжнє свято (якщо зять був до душі, звичайно). Саме з цим звичаєм пов`язано багато приказок та анекдотів: “Зять на двір – пиріг на стіл”, “Для зятя у тещі і ступа доїться”, “Був у тещі, та радий, що втік!”.

Четвер недарма називали широким, адже гуляння розгорталися вовсю. Влаштовувались кулачні бої, зведення і взяття снігових фортець та кінні перегони.

Якщо в середу зяті гостювали у своїх тещ, то в п`ятницю вони влаштовували “Тещині вечори” – запрошували їх на млинці. Приходив  і колишній дружка виконувати ту ж роль, що і на весіллі, за що отримував подарунок. Теща ще напередодні з вечора мала прислати зятю все необхідне для приготування млинців (сковорідку, черпак, кадку для замішування тіста), а тесть присилав мішок гречаної крупи та масло. Неповага до цього звичаю вважалась безчестям та була причиною образ та вічної ворожнечі.

“Субота – цілувальник”. Молодь, надивившись на розваги одружених, твердо вирішувала, що й собі пора пару шукати.

Та все ж центральною фігурою залишалась Масляна. В неділю влаштовували її проводи. Зранку діти готували дрова для вогнища. Спалювання Масляної супроводжувалось словами : “МАСЛЯНА ПРОЩАЙ, А НА ТОЙ РІК ЗНОВУ ПРИЇЗДЖАЙ!”

Напередодні Великого Посту, прагнучи очиститись від всього гріховного, люди просили один в одного прощення. У відповідь чули звичне: “БОГ простить”.

З проводами Масляної відходить і зима під звук дзюрчання талої води. Весна вступає у свої права. З весною вас ! Хай вам щастить!

Залиште, будь-ласка, свій коментар

Архіви
Сувій блоґів
Категорії
Корисні посилання
Архів